انواع چای و دمنوش - صفحه 3
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

مقاله ها

چای - انواع چای و دمنوش

انواع چای و دمنوش

 چای از گیاهانی است که میتوان دمکرده آن را نوشید، گیاهان فراوان دیگری نیز هستند که میتوانند در کنار چای مصرف شوند و حتی برخی از مراجع پزشکی برای آنها فوایدی را ذکر کردهاند که دستور دم کردن این گیاهان کم و بیش همانند دستور چای است و حتی برخی از آنها به صورت کیسهای (Tea bag) در بازار عرضه میشوند، در ذیل به برخی از این چایها اشاره میشود.
 

چای زنجبیل، چای زمستانی

 زنجبیل از قدیم الایام مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است و امروزه به عنوان گیاهی دوستداشتنی مصرف میشود زنجبیل تازه، شربت و چای آن در بدن تولید گرما میکند و بدین وسیله مواد سمی و زائد بدن را به صورت عرق از بدن خارج میکند. استفاده از چای زنجبیل هضم را آسان و اثرات سودمندی را در رفع تهوع خواهد داشت و همچنین به عنوان درمانی سنتی برای سرماخوردگی، گلودرد و آنفلوآنزا به کار میرود و بهتر است برای رفع تندی این چای از برگ نعناع آسیاب شده در این چای استفاده شود.
 

چای به لیمو، مقوی معده

 به لیمو (وربن)برگ معطری است که مانند چای دم میشود و اثر مقوی روی معده دارد و جهت دردهای عصبی و پایین آوردن درجه حرارت بدن در بیماریها بسیار مفید است.
 

چای بهار نارنج

 دمکرده بهار نارنج تازه یا خشک نوشیدنی معطری است که اطبای قدیم آن را برای قلب مفید میدانستند. این گیاه معطر به صورت دمکرده و به عنوان داروی ضدتشنج در بیماریهای عصبی همانند هیستری،ضعف اعصاب ورفع سکسکه به کار میرود و خوابآور، اشتهاآور و رفع تپش قلب است به همین دلیل مصرف عرق و چای آن به افرادی که دچار بیماریهای اعصابیا قلبیاند توصیه میشود.
 

چای نعناع

 چای نعناع یکی از پرطرفدارترین دمنوشهایی است که به دلیل طعم و مزه نشاطآورش مورد توجه است. چای نعناع را خانم ها بنوشند. دمکرده این گیاه میتواند تاثیر بسزایی در کاهش رشد موهای زاید زنان داشته باشد و این در حالی است که این چای میتواند میل جنسی را در مردان کاهش دهد.
 

چای دارچین

 

شما میتوانید با نوشیدن یک فنجان چای دارچین تب را به سرعت پایین آورده همچنین دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی است و برای رفع درد به کار میرود اثر آن آرامکننده و نشاطبخش است و باعث گشوده شدن رگها میشود و در گردش خون اثری مثبت دارد و بدن را در مقابل امراض مصون نگه میدارد و میتوان گفت اثر پنیسیلین و آنتیبیوتیک را داراست، پس پیشنهاد میشود اگر سرما خوردید یا ضعف شدید داشتید، مصرف یک فنجان چای دارچین را در روز فراموش نکنید پس اگر چای معمولی نیز مینوشید آن را با یک قطعه پوست دارچین به هم زنید تا طعم چایتان را بهتر کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی