پنج شنبه , ۴ خرداد ۱۳۹۶
خانه / آیین زندگی / نکات خانه داری / شربت سیر و لیمو تُرش

شربت سیر و لیمو تُرش

سیرشربت, سیر, لیمو, ترش

سير يك گياه علفي دوساله و چندساله است. از خرداد تا مرداد گل مي دهد. اولين بار در آسياي مركزي كشت شده است. قرن ها است كه به عنوان ادويه، سبزي و گياه دارويي در مناطق مديترانه اي تا آسياي مركزي استفاده مي شود. در حال حاضر سير در تمام نقاط دنيا كشت مي شود. پيازهاي تازه خاصيِّت دارويي دارند. آن ها را با زرد شدن برگ ها در تير يا مرداد ماه برداشت مي كنند. اگر برداشت به تاخير بيافتد پيازها به پيازچه هايي تقسيم مي شوند. پيازها را در محل هاي خشك و عاري از يخبندان نگه مي دارند. بوي تند مشخصي دارد. تركيبات پياز سير شامل ۱/۰درصد اسانس فرار بدبو با تركيبات آلي گوگرددار، ويتامين هاي C ، B ، A و تركيبات شبيه هورموني مي باشد. داروي آن بادشكن وكرم كش است، رشد باكتري ها و قارچ ها را متوقف مي كند، ترشح زرداب را افزايش و فشار خون را كاهش مي دهد. البته مصرف خارجي آن باعث تحريك و سوزش پوست بدن شده و ممكن است باعث ايجاد التهاب و تاول شود. سير به طور عمده در درمان نفخ شكم، ورم روده و به عنوان خاصيت كرم كشي به صورت داخلي مصرف مي شود. از آن براي درمان برونشيت و سرماخوردگي نيز استفاده مي شود. سير ادويه غذاهاي گوشتي، سس و سوپ مي باشد و به طور گسترده اي در كشورهاي منطقه مديترانه و در شرق استفاده مي شود. اين گياه از ايتاليا به وسيله مستعمره نشين هاي رومي وارد اروپا شده است.

لیمو ترش

لیمو ترش یا به اختصار لیمو، میوه درخت لیمو و از مرکبات است. اگر چه در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده می‌شود، ولی لیمو را بیش تر به علّت آب آن پرورش می‌دهند. لیمو حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک است که موجب طعم ترش آن می‌گردد. در واقع لیموترش درخچه‌ای است که بلندی آن به چهارمتر می‌رسد. کشت آن فقط در مناطق گرمسیر امکان دارد (آب و هوای مدیترآن های). شاخه‌هایش بلند و برگ هایش پهن و سبزمات و بیضوی است. دم برگ ها واضح و اندکی بالدارند. گل هایش از درون سفید و از بیرون ارغوانی است. به غایت معطّرند. گل آوری آن مداوم است (لیموترش تنها درختی است که همیشه میوه و گل و برگ دارد). میوه اش بیضوی شکل است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر می‌باشد.

عصاره ی سیر و لیمو ترش

اگر دچار رسوب گرفتگی در رگ های بدن شده، نیازی به عمل قلب باز وجود ندارد. زیرا گرفتگی رگ ها پس از این، شما را آزار نخواهد داد. فقط کافی است، روزی نصف استکان از این عصاره – شربت غلیظ و طبیعی -میل نمایید؛ تا به کلی برطرف گردد.

۱٫ طرز تهیّه شربت طبیعی:

تعداد ۳۰ حبه ی سیر را پوست گرفته همراه با ۵ عدد لیموترش(شیرازی) با پوست که از قبل هسته های آن را گرفته اید، در هم زن(میکسر) بریزید. پس از آن که همه ی محتویات در میکسر له شد با یک لیتر آب مخلوط نموده و بجوشانید(نکته ی مهم؛ فقط و فقط، یک بار جوش بخورد). پس از سرد شدن، آن را از صافی ردّ نموده و محتویات را داخل یک شیشه بریزید و در یخچال نگه داری کنید.

۲٫ مصرف عصاره؛

روزانه نصف استکان از این مایع(به اختیار خود تان قبل یا بعد از غذاهای اصلی) میل نمایید. پس از سپری شدن سه(۳) هفته از مصرف مداوم این عصاره ی طبیعی، احساس جوانی و شادابی در تمام وجود بدنتان قابل لمس است. تمامی گرفتگی های رگ های بدن و سایر عوارض آن ها به عنوان مثال؛ دید کم و سنگینی گوش به حالت عادی خود باز خواهد گشت.به یاد داشته باشید؛ بعد از مصرف یک دوره­ی سه هفته­ای، شما باید هشت(۸) روز استراحت کرده و سپس دومین دوره ی مصرف سه هفته ای را اجرا کنید. به این ترتیب یک موفقیت موثر ایجاد می شود. این دوره ی درمان، ارزان، موثّر و بی ضرر را می بایست هر ساله تکرار کرد.

۳٫ بوی سیر؛

با خوردن این مایع، هیچ کس بوی نامطلوب سیر را حس نخواهد کرد(امتحان کنید).

۴٫ خواص شربت؛

نیروهای شفا بخش سیر و لیموترش، به صورت کامل خود را پس از مصرف این مایع، نشان می دهند. افرادی بوده و رگ های آن ها رسوب گرفتگی دارد و یا این که مشکل(LDL) که مبتلا به کلسترل بد چربی خون دارند، می توانند؛ شب ها بدون پریشانی خاطر خواب راحت و آسوده ای داشته باشند. به فعالیت های بدنی، ورزش پرداخته، زیرا انسداد رگ های آن ها، ازبین رفته است. هم چنین مصرف این عصاره را برای کسانی که سایش دندان(دندان کروچه) داشته و یا جرم دندان دارند، مفید است.

توصیه:

برای این که سیر را پوست بکنید، در کاسه ای آب ریخته، پس از آن پوست سیر را به راحتّی از آن جدا کنید.

منابع:

۱٫ زیتون ۷

۲٫ سایت دانشکده ی پزشکی، دانشگاه ارلانگن به نشانی؛ (www.uni-erlangen.org) این مکان در منطقه ی باواری ا،(University of Erlangen) در دانشگاه ارلانگن، شمال شرق کشور آلمان واقع است.

باکس شناور "همچنین ببنید"

آب اکسیژنه

  آب اکسیژنه H2O2 ترکیبی از آب و اکسیژن است. آب اکسیژنه H2O2 موثرترین و در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =