تجربه های کوچک - پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امین
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

تجربه های کوچک

برای پاك كردن جای خودكار از شیر استفاده كنید.

جوهر ریخته شده روی فرش را باید با ماست پاک کرد.

برای جدا کردن ژله از ظرف کافیست ظرف ژله را چند ثانیه روی شعله غیر مستقیم گاز قرار دهیم.

تجربه, کوچکبرای این که سبزی خوردن تازه تر مانده و بتوان به مدت طولانی تری آن را در یخچال نگهداری کرد بهتر است پس از اینکه سبزی ها خوب شسته و آب اضافه آن گرفته شد و خشک گردید آن ها را در یک قابلمه درب  دار ریخته و سپس در یخچال نگهداری کنیم در این صورت سبزی تازه مانده و مدت زمان بیش تری قابل نگهداری می باشد.

لیوان های کریستال در حالت کلی آن ها را با مایع ظرف شویی واب نیم گرم بشویید اما در صورتی که خیلی کثیف شده اند مخلوطی از یک سوم سرکه و دو سوم اب بشورید. برای شستن ظروف کریستالی هرگز از پودر ظرفشویی استفاده نکنید زیرا آن ها را کدر می کند.

هیچ وقت سبزی های خیس را خرد نکنید چون این کار غیر ممکن است سبزی ها را روی پارچه ای تمیز پهن کنید سپس بگذارید کامل خشک شود بعد آن ها به راحتی خرد می شوند

برای تمیز کردن و برق انداختن ظروف از جنس فلز برنج مقداری رب گوجه فرنگی بر سطح آن بمالید بعد از نیم ساعت با سیم ظرف شویی به آرامی تمیز کنید.

اگر می خواهید بعداز استحمام دچار سرماخوردگی نشوید قبل از خارج شدن ازحمام پاها را زیر شیر آب سرد چند لحظه نگهدارید.

نحوه از بین بردن بوی یخچال بوی داخل یخجال که بر اثر طولانی ماندن مواد غذایی بویژه فریزری ایجاد می شود را می توان از بین برد. برای از بین بردن بوی نامطبوع داخل یخچال می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و بگذارید درون یخچال بماند. وقتی بو را از بین برد بردارید.

نحوه زود پختن گوشت سفید اگر هنگام پختن گوشت سفید، مقدار بسیار کمی جوش شیرین در آب بریزید، زودتر از حد معمول خواهد پخت.

نحوه پخت سوسیس اگر سوسیس را پیش از سرخ کردن، مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید، کمتر از حد معمول چروکیده و یا جمع خواهد شد و به هیچ عنوان ترک نخواهد خورد.

جلوگیری از سوختن کره هنگام پخت غذا وقتی غذایی را با کره سرخ می‌کنید یک قاشق مرباخوری روغن به آن اضافه کنید، چرا که از سوختن و بد بو شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

یک راه برای زود جوش آمدن آب سماور برای زود جوش آمدن آب سماور، ابتدا آن را تا نیمه پر کنید و پس از گرم شدن بقیه آب را به آن اضافه کنید. بدین ترتیب زود جوش می آید.

جلوگیری از دیر پختن حبوبات برای این که پختن نخود، لوبیا و سایر حبوبات، دیر انجام نشود باید بدانید که آن ها را یک روز قبل بخیسانید و آب آن را چند بار عوض کنید و هنگام پخت هیچ‌گاه به آن نمک نزنید، چرا که نمک باعث دیر پخته شدن آن خواهد شد.

نحوه سفید ماندن گل کلم در هنگام پخت برای آن‌که گل کلم شما مات نشده و سفید و درخشان بماند، در هنگام پختن، کمی شیر به اندازه یک پیمانه به آن اضافه کنید. خواهید دید گل کلم تازگی خود را حفظ کرده و شفاف است.

از بین بردن بوی فاضلاب در خانه یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلاب بریزید. یک دوم پیمانه سرکه ی سفید هم به آن بیفزایید. در فاضلاب را بپوشانید. چند ساعت بعد درب را بردارید، خواهید دید بو بر طرف شده است

نحوه نگهداری موز نگهداری موز برای مدت طولانی امکان پذیر نیست و این میوه در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. برای این که مدت زمان بیش تری بتوانید این میوه را نگهداری کنید باید آن را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و در یخچال بگذارید. به این ترتیب آن را برای زمان بیشتری حفظ خواهید کرد. در روش دوم اگر هوا خنک است استفاده از یخچال نیاز نیست، لابلای موزها روزنامه گذاشته و آن را داخل نایلون گذاشته و به میخی در تراس خانه آویزان کنید. نکته:موز هنگام مصرف و جدا کردن آن از پوست در مجاورت هوا تیره شده و جهت جلوگیری از این عمل در صورت استفاده درشیرینی یا دسر ها باید با کمی آبلیمو یا کره ذوب شده آغشته شود.

نحوه نگهداری از کاهو اگر قصد دارید کاهو را طوری در یخچال نگهداری کنید که تازه بماند، بدون آنکه رنگ آن ها زرد شده و یا قهوه ای شوند، توصیه می کنیم آن ها را قبل از گذاشتن در یخچال میان یک حوله و یا پارچه ای تمیز قرار داده و بپیچید. می توانید این کار را با روزنامه نیز انجام دهید.

نحوه پاک کردن جرم سماور آیا می دانید بهترین روش پاک کردن جرم سماور چیست؟ برای این کار مقدار مساوی از آب و سرکه را درون سماور ریخته و بگذارید بجوشد. بعد از جوشیدن آن را یک شب تا صبح بگذارید بماند و صبح سماور را بشوئید.

نحوه تمیز کردن سبد و بافته های حصیری برای تمیز کردن سبد و بافته های حصیری، به جای آب و صابون و پودرهای شوینده بهتر است از آب نمک غلیظ استفاده کنید. آن ها را داخل تشت آب نمک فرو برده و با برس نرمی به آرامی تمیز کنید.

بر طرف کردن لکه بر روی سفره اگر سفره شما بر اثر چربی لک گرفته است و با شستن هم از بین نمی رود، می توانید سفره را بعد از شستن به مدت یک روز در آفتاب روی بند لباس پهن کنید. با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد.

نحوه پوست کندن پوست سیر پوست گرفتن و خرد کردن سیر باعث چسبندگی دست ها می شود. برای جلوگیری از چسبندگی دست ها، حبّه های سیر را ابتدا دو دقیقه در آب جوش و سپس در آب سرد بگذارید پس از آن پوست بگیرید.

نحوه جدا کردن پوست گردو اگر می خواهید مغز گردو را سالم از پوست آن جدا کنید، گردوها را یک شب تمام، داخل آب نمک خیس کنید، سپس به آرامی پوست آن را شکسته و مغزگردو را بیرون بیاورید.

نرم شدن دست‌ها در حین شستن ظروف وقتی از مایع ظرفشویی استفاده می‌کنید دست‌های شما خشک و زبر می شود برای حل این مشکل، مقداری جوش شیرین به مایع ظرفشویی اضافه کنید تا پس از شستن پوست، دستان شما آسیب نبینند.

نحوه بر طرف کردن شیرینی غذا  برای بر طرف کردن غذای شیرین، ( اگر غذای شما بیش از اندازه شیرین شده ) کمی نمک و یک قاشق غذاخوری آب غوره و یا کمی سرکه به آن اضافه کنید.

برای جلوگیری از خوابیدن پرز موکت اگر یک جسم سنگین را روی موکت قرار دهید  در آن قسمت فرو رفتگی بوجود می آید. برای جلوگیری از فرورفتگی موکت باید یک تکه موکت بریده را زیر جسم سنگین قرار دهید و یا از تکه های سه لایی چوبی، حلبی یا پلاستیکی استفاده کنید.

نحوه بر طرف کردن تندی غذا اگر فلفل خورش شما زیاد شد، چند دقیقه قبل از این که خورش را از روی حرارت بردارید آب یک عدد لیمو ترش تازه یا آبلیمو در آن بریزید و خوب هم بزنید.

سرخ کردن ماهی با فلس بهتر است برای سرخ کردن ماهی، فلس آن را جدا نکنید. ماهی را بشویید، شکم آن را پاک کنید و سپس قطعه قطعه کنید. قطعه های ماهی را از سمت پوست آن در روغن سرخ کنید. این کار باعث می شود که روغن ماهی که در زیر پوست آن است، هنگام سرخ کردن نسوزد و طعم ماهی خیلی بهتر شود. در صورت تمایل پوست و فلس ماهی را هنگام مصرف جدا کنید.

راه جلوگیری از کثیف شدن ناخن ها هنگام ظرف شستن اگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می ‏توانید ابتکاری به خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر شدن یا کثیف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد

تهیه یخ فانتزی برای تهیه یخ فانتزی، می توانید داخل هر قالب یک گیلاس یا آلبالو قرار دهید و بعد در قالب آب بریزید و بگذارید یخ ببندد.

نحوه خشک کردن زردآلو در فر برای خشک کردن زرد آلو، آن ها را از وسط دو نیم کرده، هسته را در آورید و روی سینی فر بگذارید. فر را داغ کنید و سینی محتوی برگه ها را در فر داغ قرار دهید حرارت فر را به روی حداقل تنظیم کنید. لای در فر را باز بگذارید و مرتب به آن ها سر بزنید و چنانچه لازم است آن ها را جا به جا و یا زیر و رو کنید تا نسوزند. وقتی که خشک شدند سینی را از فر خارج کنید

نحوه جدا کردن پوست بادام برای جدا کردن پوست نازک روی بادام، آن ها را دو دقیقه در آب جوش قرار دهید و سپس در آب سرد بگذارید و به راحتی پوست آن ها را جدا کنید.

نحوه تمیز کردن پنیر پیتزای چسبیده به ظرف برای تمیز کردن پنیر پیتزای چسبیده به ظرف، بهتر است آن را با آب سرد و مایع ظرفشویی بشویید.

نحوه استفاده صحیح از منقل هنگام درست کردن کباب هنگام استفاده از منقل برای تهیه کباب، یک ورق کاغذ آلومینیومی ( فویل ) در کف آن قرار دهید. این کار هم باعث تشدید حرارت می شود و هم تمیز کردن منقل را آسان می کند.

نحوه تمیز کردن ماهی تابه یا قابلمه های سوخته برای بر طرف کردن آن می توان مقداری زیاد جوش شیرین در آن ریخته و کمی آب که فقط مرطوب شود تا تمیز شود.

نحوه بر طرف کردن شوری خورش اگر خورش شما زیادی شور شده می توانید یک تکه سیب زمینی یا چند حبّه قند داخل آن بریزید.

نحوه نگهداری سیر برای‌ همه‌ فصول‌ سال  برای‌ آن‌ که‌ در همه‌ فصول‌ سال‌ سیر تازه‌ داشته‌ باشید، می‌توانید: حبّه‌های‌ سیر را بی‌آن‌ که‌ آن ها را از یکدیگر جدا سازید، در داخل‌ فریزر قرار دهید. هنگام‌ مصرف‌ آن ها را پوست‌ بکنید و قبل‌ از آن‌ که‌ یخ‌ آن ها ذوب‌ شود، خرد کنید. - اگر سیر درسته‌ را درون‌ شیشه‌ حاوی‌ روغن‌ مخصوص‌ طبخ‌ غذا نگهداری‌ کنید، هیچ‌ گاه‌ خشک‌ نخواهد شد. - پس‌ از آن‌ که‌ سیر را مورد استفاده‌ قرار دادید، می‌توانید روغن‌ آن‌ را نیز که‌ طعم‌ و مزه‌ سیر گرفته‌ است، روی‌ سالاد بریزید.

نحوه پاک کردن لکه تخم مرغ شکسته بر روی زمین پاک کردن تخم مرغ شکسته از روی زمین کار بسیار دشواری است، اما برای این که بتوانید به راحتی آن را پاک کنید، کافی است مقداری نمک روی محل بریزید و بعد با یک پارچه تمیز آن را جمع کنید.

برطرف کردن بوی پیاز از کارد یا چاقو با بریدن چند هویج به وسیله کارد یا چاقویی که بوی پیاز می دهد منجر به از بین رفتن بوی پیاز می شود.

چگونه پختن تخم مرغ شکسته  برای این که تخم مرغ ترک خورده را در آب بجوشانید، قبل از این که آن را در آب بیندازید، آهسته و آرام جای ترک خوردگی های آن را آب لیمو یا نمک بزنید.

از خرده های پنیر چه استفاده ای می توان کرد؟ خرده های پنیر را هیچ وقت دور نریزید،  بلکه با چنگال له کرده و با سس سالاد مخلوط کنید و روی سالاد بریزید. در ضمن خرده های پنیر را می توانید روی پورهء سیب زمینی هم رنده کنید و پوره را روی چراغ قرار دهید تا لذیذتر شود. بهترین راه برای نگه داشتن پنیر پیچیدن در کاغذ آلومینیومی است.

جلوگیری از ترک خوردن سیب زمینی به هنگام آب پز کردن برای این که سیب زمینی هنگام پختن ترک نخورد مقداری کره یا روغن قبل از پختن سیب زمینی روی آن بمالید. بدین ترتیب هم طعم بهتر و هم از ترک خوردن آن جلوگیری می شود.

راه حل سفید نگه داشتن قارچ برای درست کردن غذا پس از خرد کردن قارچ ها در مدت زمان کمی آن ها تیره و قهوه ای رنگ می شوند، در این حالت غذای شما نیز بدرنگ می شود. حال برای جلوگیری از این حالت تنها کافی است قارچ را برای 5 دقیقه در یک ظرف آب سرد خیس کنید تا شن های داخل آن بیرون بیاید سپس با یک ابر نرم زیر آب سرد آن را بشویید و حلقه حلقه کنید سپس یک عدد لیمو ترش کوچک را نصف کنید و آب نیمی از آن را روی قارچ ها بریزید در این صورت قارچ های شما سفید و تازه خواهد ماند و با قرار دادن در فریزر تیره نخواهند شد.

نحوه رفع بوی غذای قبلی هنگام استفاده مجدد از روغن هنگام استفاده ی مجدد از روغن قابل استفاده، برای رفع بوی غذای قبلی در روغن، می توانید 10 تا 12 شاخه جعفری درون روغن سرخ کنید یا آن که چند تکه سیب زمینی خام را به مدت 15 دقیقه درون روغن ماهی تابه بیندازید تا بو را به خود جذب کند.

روش های از بین بردن بوی کلم هنگام پخت: وقتی هر نوع کلم را درون ظرفی گذاشته و خیال دارید آن را بپزید، قبل از آن که در ظرف را بگذارید، یک ورقه نان خشک روی کلم قرار دهید. بوی کلم را خواهد گرفت. البته پس از پخته شدن باید تکه‌های نان را برداشت. برای کاهش بوی نامطبوع کلم به هنگام طبخ، یک فنجان کوچک سرکه را روی چراغ خوراک‌پزی بگذارید. روش دیگر برای از بین بردن بوی کلم یا گل‌کلم آن است که هنگام پختن، اندکی آبلیمو به آن بیفزایید.  یکی دو تکه نان بیات داخل آبی که کلم در آن می‌‌پزد، بیندازید و پس از طبخ، نان را از سطح آب و از داخل کف خارج سازید.

چگونه باز کردن در بلوری بطری هرگاه در بلوری بطری محکم شد یک قطعه پارچهء پشمی را در آب جوش زده و به گردن بطری بچینید در، آن باز می شود.

چند نکته در مورد رب گوجه فرنگی متاسفانه بسیاری از خانم ها بعد از خرد کردن گوجه برای درست کردن ربّ، آب سفید آن را دور می ریزند، تا ربّ آن ها قرمزتر شود. درصورتی که این کار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم برای بدن داخل همان آب سفید است. در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن ربّ می شود. - برای این که ربّ شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید. روی ظرف ربّ، کمی روغن آب شده بریزید تا دیگر کپک نزند.

چگونه لیمو ترش را تازه نگه داریم؟ لیمو ترش را در توری کوچکی قرار دهید و در محیط خشک آویزان کنید. نیم ساعت قبل از مصرف، آن را درون یک ظرف پر از آب سرد بیندازید، تا مجددا\" طراوت و تازگی خود را به دست آورد. با این کار، لیمو ترش برای مدت بیشتری سالم می ماند.

شستن دستمال آشپزخانه به دلیل کوچک بودن دستمال های آشپزخانه شستن آن ها مشکل است. برای رفع این مشکل یک کیسه بدوزید. تمام دستمال ها را داخل کیسه بریزید و دهانه آن را با کش جمع کنید و کیسه را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، با این کار مشکلتان حل خواهد شد.

نحوه شستن فلاسک چای ابتدا تفاله های چای را از فلاسک خالی کنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسک ریخته، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یک اسکاچ نرم داخل فلاسک بیندازید، در آن را ببندید و خوب تکان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم شست و شو دهید.

نظرات   

 
+3 # setareh 1392-05-29 19:17
ممنون جالب بود :roll:
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # یاسر 1392-05-29 19:22
ممنون خوب بود
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
+2 # kasra 1392-05-29 19:29
متشکرم
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
-2 # کیخا دانیال 1393-06-21 12:31
:-x حالم بهم خورد
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی